مایکروویو فقط غذا گرم نمی کند!

به گزارش کلاه عطا، دانشمندان با استفاده از داده ها و مشاهدات ماهواره پلانک که از امواج مایکرو یا مایکروویو استفاده می نماید، یک تصویر از تمام آسمان ساخته اند.

مایکروویو فقط غذا گرم نمی کند!

به گزارش کلاه عطا از ایسنا، این تصویر چند فرکانسی از تمام آسمان با استفاده از امواج مایکروویو با استفاده از داده های ماموریت فضاپیمای پلانک (Planck) متعلق به آژانس فضایی اروپا که طیف الکترومغناطیسی را از 30 گیگاهرتز تا 857 گیگاهرتز پوشش می دهد، حاصل شده است.

ماهواره پلانک یک فضاپیمای طراحی شده در مرکز فضایی مندلی کن است و هدف آن مشاهده ناهمسانگردی های تابش زمینه کیهانی (سی ام بی) در تمام آسمان، با استفاده از حساسیت و تفکیک زاویه ای بالا است.

ساختار متلاطم و ابری تابش پس زمینه مایکروویو کیهانی، با نوسانات درجه حرارت کم که نشان دهنده تغییرات چگالی مقدماتی است که ساختار کیهانی امروز از آن سرچشمه گرفته است، در مناطق با عرض جغرافیایی بالا نقشه به وضوح قابل مشاهده است. باند مرکزی تصویر نیز کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری است. بخش عظیمی از تصویر هم تحت تأثیر انتشار گاز و غبار آن است.

در سمت راست این تصویر، زیر کهکشان راه شیری، ابر عظیمی از گاز در کهکشان ما قرار گرفته است. کمان نوری اطراف آن حلقه برنارد (Barnards Loop) است که حبابی در حال گسترش از یک ستاره منفجر شده است.

حلقه برنارد یک نیم حلقه وسیع در صورت فلکی جبار است. وسعت ظاهری آن در آسمان از ابط الجوزا تا ستاره پای راست شکارچی ادامه دارد. فاصله آن با ما 518 سال نوری تا 1434 سال نوری است.

وسعتش 100 تا 300 سال نوری است. ممکن است در موقعیتی تاریک که آلودگی نوری وجود ندارد، با چشم غیر مسلح دیده گردد.

پلانک تمام کهکشان های دیگر را نیز دیده است. کهکشان عظیم مارپیچی در آندرومدا که 2.2 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، به عنوان تابشی از نور نقره ای مایکروویو ظاهر شده است که از سردترین گرد و غبار در بدنه غول پیکرش منتشر می گردد.

کهکشان های دیگر که دورتر هستند، با سیاه چاله های غول پیکر نیز در این تصویر به عنوان چند نقطه در تصویر نمایان هستند.

همانطور که گفته شد، این تصویر از داده های جمع آوری شده توسط ماموریت پلانک متعلق به آژانس فضایی اروپا در اولین آنالیز کلی از آسمان حاصل شده است و از مشاهدات ثبت شده بین اوت 2009 تا ژوئن 2010 به دست آمده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "مایکروویو فقط غذا گرم نمی کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروویو فقط غذا گرم نمی کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید