کشف 120 اثر فرهنگی تاریخی و 47 رشته قنات در شهرستان انار کرمان

به گزارش کلاه عطا، در نخستین فصل آنالیز های باستان شناسی شهرستان انار در کرمان 120 اثر فرهنگی تاریخی و 47 رشته قنات شناسایی شد.

کشف 120 اثر فرهنگی تاریخی و 47 رشته قنات در شهرستان انار کرمان

بهگزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نخستین فصل آنالیز های باستان شناسی شهرستان انار در راستای تکمیل نقشه باستان شناسی کشور و شناخت توالی فرهنگی استقرارهای این شهرستان و بخش شمالی استان کرمان به سرپرستی محمدحسین عزیزی خرانقی و سپیده جمشیدی یگانه امروز دوشنبه 26 خرداد ماه 99 شروع شد.

محمدحسین عزیزی خرانقی با بیان اینکه انار در شمال استان کرمان قرار گرفته است و از شمال به استان یزد، از غرب به شهر بابک، از شرق به زرند و از جنوب به رفسنجان محدود می گردد، توضیح داد: این شهرستان دارای اقلیم بسیار خشک و گرم با بیابان ها و شوره زارهای بسیار گسترده و کوه های کم ارتفاع و فرسوده است.

او اضافه کرد: در آنالیز های اجرا شده در این شهرستان، تا کنون 120 اثر فرهنگی تاریخی شامل محوطه ها، بناهای تاریخی و سازه های آبی، شناسایی شده است.

این باستان شناس، قدیمی ترین آثار شناسایی شده را چند محوطه تاریخی مربوط به دوره های تاریخی بیان کرد و گفت: عمده آثار مربوط به دوران اسلامی، مخصوصاً دوره های صفوی، قاجار و پهلوی است. شاخص ترین اثر شناسایی شده در این شهرستان ارگ تاریخی انار است که در محل به ارگ ساسانی معروف و در تاریخ 1389/11/17 به شماره ثبت 3034 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

او ادامه داد: متأسفانه بناهای تاریخی داخل ارگ که تا سال 1367 طبق عکس های هوایی سال 1342 سالم بوده و حتی بناهای سه طبقه نیز در آن وجود داشته، به صورت کامل تخریب و تسطیح شده و امروزه فقط حصار پیرامونی آن باقی مانده است.

عزیزی خرانقی یکی از یافته های بسیار ارزشمند این آنالیز را شناسایی 47 رشته قنات در این شهرستان بیان کرد که گویای کوشش خستگی ناپذیر مردم ساکن کویر در این نقطه از کشور به منظور تأمین آب مورد احتیاج کشاورزی و آبادانی بیابان های تفته انار است.

او گفت: متأسفانه در دهه های اخیر با احداث چاه های عمیق و بهره برداری بی رویه آب های زیرزمینی، بیشتر این قنات ها خشک شده و تنها پنج رشته آن هنوز بخشی از آب کشاورزی منطقه را تأمین می نمایند.

سرپرست هیئت باستان شناسی، قنات را یکی از سازه های بسیار پیچیده تأمین آب در دنیا دانست که احداث آن احتیاج به تکنولوژی و دانش بالایی در مورد شناخت زمین شناسی منطقه، شناخت جریان های آب زیرسطحی و پوشش گیاهی و درک و محاسبه دقیق طول آن از مادر چاه تا مظهر قنات داشته است.

او توضیح داد: متأسفانه در بسیاری از نواحی مرکزی ایران با از دست رفتن مقنی های متخصص حفر قنوات، اینک بخش عظیمی از این دانش از بین رفته است، هر چند که حفر چاه های عمیق که هر سال بر عمق آنان اضافه نموده می گردد، کاملاً موضوع آبیاری از طریق قنات را که هزاران سال موجب آبادانی تمامی شهرهای مرکزی ایران بودند را بلا استفاده نموده است.

عزیزی خرانقی در ادامه گفت: استفاده گسترده از آب های زیر سطحی از طریق چاه های عمیق و کشت گسترده و تسطیح زمین های مناسب برای ایجاد باغ های عظیم پسته که اکنون عمده محصول کشاورزی منطقه است، موجب تخریب گسترده آثار تاریخی در پیرامون شهرها و روستاهای این شهرستان شده و در بخش هایی برای ایجاد باغ پسته، بافت های تاریخی تخریب شده است.

او با اشاره به بافت مناسب و تاریخی شهرستان انار تا سالیان پیش، اضافه کرد: کاروانسرا و تک بناهای موجود گواهی بر این مدعا هستند، اما متأسفانه این مناطق به شدت مورد تخریب و دست درازی قرار گرفته و امروزه تنها تک بناهایی بدون هیچ ارتباط ارگانیک در گوشه و کنار این شهر قرار دارند که آن ها نیز به دلیل بی توجهی در حال نابودی هستند.

سرپرست هیئت باستان شناسی بیان کرد: با این که هفده اثر این شهرستان در گذشته در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند ولی از حداقل حمایت ها و حفاظت بهره مند نیستند و حتی یکی از بناهای ثبت شده (خانه تاریخی بهرامی، شماره ثبت 11612، تاریخ 1383/12/24) در گذشته نه چندان دور، تخریب و تسطیح و بر روی آن خانه ای جدید ساخته شده است.

او ابراز امیدواری کرد که این آنالیز و شناسایی و معرفی آثار باقی مانده شهرستان بتواند از فرایند تخریبی آثار فرهنگی در این بخش از کشور بکاهد و موجب حفظ و حراست و توجه بیشتر مردم و مسئولان این شهرستان به آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی باقی مانده، گردد.

منبع: میراث آریا

به "کشف 120 اثر فرهنگی تاریخی و 47 رشته قنات در شهرستان انار کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 120 اثر فرهنگی تاریخی و 47 رشته قنات در شهرستان انار کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید