نگرانی نمایندگان آمریکا از خریدهای انحصارطلبانه فیس بوک

به گزارش کلاه عطا به نقل از انگجت، خرید اینستاگرام توسط فیس بوک در سال 2012 با پرداخت یک میلیارد دلار یکی از مهم ترین دغدغه های مطرح شده در این جلسه بود. نمایندگان کنگره در این زمینه به نامه هایی اشاره کردند که میان مدیران ارشد شرکت فیس بوک رد و بدل شده و در آنها به ضرورت خنثی سازی رقبای بالقوه فیس بوک اشاره شده بود. در یکی از این نامه ها دیو ونر مدیر امور اقتصادی فیس بوک استراتژی فیس بوک در این زمینه را به تصرف زمین توصیف نموده است.

نگرانی نمایندگان آمریکا از خریدهای انحصارطلبانه فیس بوک

زاکربرگ خود در یکی از ایمیل های ارسالی به همکارانش تصریح نموده ما همواره باید تمامی استارت اپ های رقیب خود را خریداری کنیم. البته هنوز مدتی زمان می برد که بتوانیم گوگل را بخریم. مدتی بعد که محتوای این ایمیل به رسانه ها نشت کرد زاکربرگ تبادل چنین ایمیلی را رد کرد و آن را یک شوخی توصیف کرد. وی در جلسه استماع کنگره نیز نگارش چنین ایمیل هایی را رد کرد.

در جریان برگزاری این جلسه پرامیلا جایاپال نماینده دموکرات واشنگتن از استراتژی فیس بوک برای کپی برداری از اپلیکیشن های رقیب انتقاد کرد و نحوه تعاملات تند وی با کوین سیسترام مؤسسان و مدیران عامل اولیه اینستاگرام را زیر سوال برد. وی در این مورد پرسید: آیا فیس بوک هرگز در زمان کوشش برای خرید شرکت های رقیب آنها را به کپی برداری از محصولاتشان تهدید نموده یا خیر؟ زاکربرگ در پاسخ این موضوع را رد کرد.

این نماینده همچنین به سابقه تهدید و پیگرد قضائی اسنپ چت توسط فیس بوک اشاره نمود و اضافه کرد فیس بوک برای کنترل انحصاری بازار فناوری از تاکتیک های غیرمنصفانه استفاده می نماید که زاکربرگ اقدامات این چنینی و مکالمات تند و تهدیدآمیز با مدیران شرکت های رقیب را رد کرد.

جایاپال در ادامه گفت: فیس بوک با گردآوری و آنالیز داده های ما کاربران، درآمد کسب می نماید و از این اطلاعات برای جاسوسی از رقبا و کپی کردن و خرید رقبا و نابودی آنها استفاده می نماید. زاکربرگ از قدرت فیس بوک برای تهدید رقبای کوچک تر و تضمین تداوم این جهت استفاده نموده است. این تاکتیک ها باعث تقویت تسلط فیس بوک و استفاده از این تسلط به شیوه هایی مخرب شده است. مدل مورد استفاده فیس بوک جلوی پیشرفت و موفقیت شرکت های نوپا را می گیرد و به دموکراسی آسیب می زند.

در این جلسه در خصوص خریدهای انحصارطلبانه دیگر شرکت ها مانند گوگل و آمازون نیز پرسش هایی مطرح شد. به عنوان مثال می توان به خرید شرکت تبلیغات آنلاین دابل کلیک توسط گوگل در سال 2007 و خرید خرده فروشی دیاپرز توسط آمازون اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نگرانی نمایندگان آمریکا از خریدهای انحصارطلبانه فیس بوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی نمایندگان آمریکا از خریدهای انحصارطلبانه فیس بوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید