میزان اثرگذاری دگزامتازون در درمان مبتلایان کرونا

به گزارش کلاه عطا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره شرایط استفاده از داروهای دگزامتازون و رمدیسیویر و همچنین پلاسمادرمانی در درمان مبتلایان به کووید-19 شرح داد.

میزان اثرگذاری دگزامتازون در درمان مبتلایان کرونا

دکتر فرشاد علامه در گفت وگو با کلاه عطا، درباره میزان اثرگذاری دگزامتازون در درمان مبتلایان به کووید-19، گفت: دگزامتازون نوعی کورتون بوده و یک داروی استروییدی محسوب می گردد. باید توجه کرد که استفاده از این داروها بدون تجویز پزشک و بدون رعایت کردن شرایطی که باید در زمان مصرف آن ها مورد توجه قرار گیرد، به صورت خودسرانه ممنوع است؛ چراکه عوارض جدی به دنبال دارد.

وی اضافه نمود: در بیماران بستری مبتلا به کرونا هم که در شرایط خاص نیازمند به مصرف این دارو هستند، دگزامتازون از سوی پزشک تجویز می گردد. مجددا تاکید می کنم که مصرف دگزامتازون شرایط خاصی دارد و در شرایطی که بیمار واقعا نیازمند مصرف آن باشد، تجویز می گردد. بنابراین مردم نباید به صورت خودسرانه دگزامتازون را از داروخانه گرفته و مصرف نمایند. اصلا دگزامتازون جزو داروهای OTC نیست و داروخانه هم نباید بدون نسخه این دارو را ارائه دهند؛ چراکه دگزامتازون دارویی است که در بیمارستان با شرایط خاص استفاده می گردد.

علامه ادامه داد: باید توجه کرد که تا به امروز دارویی به عنوان داروی اختصاصی درمان بیماری کووید-19 پیدا نشده است و اثربخشی داروهای مختلف در حال آنالیز های بیشتر است و بعضی داروها اثربخشی بیشتری داشته اند. پروتکل های کشوری که از سوی وزارت بهداشت ارائه می گردد، بر اساس تمام مطالعات بالینی است که در این حوزه صورت گرفته است. این پروتکل ها با توجه به نظرات جمعی تمام متخصصین مربوطه در سطح کشور، جمع بندی و اعلام می گردد و ممکن است دارویی از این پروتکل کم شده و یا به آن اضافه گردد.

وی تاکید نمود: در عین حال تاثیر هیچ یک از این داروها در درمان کرونا به صورت 100 درصد نیست.

علامه درباره شرایط داروی رمدیسیویر و استفاده از روش پلاسمادرمانی در درمان کرونا نیز گفت: بعضی داروها مانند رمدیسیویر و پلاسما درمانی در مطالعات بالینی استفاده شدند و باید دید که آیا وارد پروتکل کشوری درمان کرونا می شوند یا خیر. هر آنچه که در پروتکل وزارت بهداشت اعلام گردد، برآیند بهترین و جامع ترین نظرات همه متخصصان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میزان اثرگذاری دگزامتازون در درمان مبتلایان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان اثرگذاری دگزامتازون در درمان مبتلایان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید