فرصتی برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی، اینوتکس 2020 ، فصل برندسازی کسب وکارهای نوپاست

به گزارش کلاه عطا، شیوع کرونا بسیاری از نمایشگاه های علمی و فناوری کشور را لغو کرده، باتوجه به اینکه اینوتکس 2020 به شکل مجازی برگزار می شود، کسب وکارهای نوپا فرصتی دوباره برای برندسازی و جذب سرمایه به دست می آورند.

فرصتی برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی، اینوتکس 2020 ، فصل برندسازی کسب وکارهای نوپاست

گروه دانشگاه خبرگزاری کلاه عطا ، نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری که از 22 تا 25 مرداد به شکل مجازی برگزار می شود، هر سال میزبان بازیگران زیست بوم علم و فناوری کشور از استارت آپ ها و دانش بنیان ها گرفته تا صندوق های سرمایه گذاری و منتورهاست. در خلال برگزاری این نمایشگاه تخصصی، رویدادهایی چون اینوتکس پیچ، استیج، کافه سرمایه اینوتکس و اینوتکس تلنت نیز صورت می گیرد که هر کدام از آنها فرصتی منحصربه فرد به استارت آپ ها و کسب وکارهای نوپا برای شبکه سازی، برقراری ارتباط و جذب سرمایه می دهد.

با شیوع ویروس کرونا در جهان برگزاری بسکمک از نمایشگاه ها و رویدادهای تخصصی جهان به تعویق افتاد یا به طور کنسل شد. نمایشگاه اینوتکس نیز از گزند آن در امان نماند و برگزاری آن در هاله ای از ابهام باقی بود تا این که اواسط اردیبهشت ماه تعیین شد نهمین دوره از این نمایشگاه به صورت مجازی در مرداد ماه برگزار خواهد شد. با این حال برگزاری نمایشگاه به شکل مجازی و در بستر اینترنت الزامات خاصی دارد و باید رعایت شود.

ویژگی های نخستین نمایشگاه مجازی کشور

به گفته سجاد عباسی فشمی، دبیر اجرایی نهمین نمایشگاه اینوتکس؛ نمایشگاه اینوتکس به طور معمول سه بخش دارد: نمایشگاهی، رویدادی و جانبی. در بخش نمایشگاهی شرکت های فناور و استارت آپ ها محصولات خود را به نمایش می گذارند. بخش رویدادی شامل استیج، سخنرانی و پنل ها می شود و بخش جانبی نیز مختص شبکه سازی شرکت ها و آشنایی بازدیدکنندگان با فناوری های جدید است.

دبیرخانه نمایشگاه اینوتکس 2020 حدبیشتر تلاش خود را کرده تا بخش اعظمی از آن را در بستر اینترنت و فضای مجازی پیاده سازی کند. در بخش نمایشگاهی، از شرکت ها خواسته شده تا فایل های کاتالوگ، فیلم و اطلاعات مورد نیاز برای آشنایی با محصولات را بارگزاری کنند و در اختیار بازدیدکنندگان قرار بدهند تا نمایشگاه مجازی حس نمایشگاه فیزیکی را به مخاطب منتقل کند.

اپلیکیشن ویژه ای برای نمایشگاه اینوتکس توسعه داده شده که در روزهای منتهی به برگزاری نمایشگاه رونمایی و در دسترس مخاطبان قرار می گیرد. این اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی امکان برقراری ارتباط هوشمند میان بازدیدکنندگان، شرکت ها و بازدیدکنندگان، حضور در رویدادها و اطلاع رسانی از برنامه ها را فراهم می کند. در فضای نمایشگاه مجازی غرفه ای مانند غرفه نمایشگاه فیزیکی برای شرکت ها طراحی می شود تا بازدیدکنندگان قادر به دیدن غرفه هر شرکت و استارت اپ باشد. با استفاده از این پلتفرم می توان فرد مجازی را به عنوان مسئول غرفه داخل آن قرار داد تا با بازدیدکنندگان چت کند و به سوالات آنها پاسخ دهد.

برگزاری نمایشگاه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی

بدین ترتیب فردی که به طور معمول در نمایشگاه مسئول غرفه است، در قالب فرد مجازی با بازدیدکنندگان ارتباط می گیرد و با آنها صحبت می کند. بخشی از قسمت رویدادی نمایشگاه به شکل حضوری و بخشی از آن نیز به شکل غیرحضوری برگزار می شود، برای مثال ظرفیت سخنرانی ها و پنل ها معمولا 400 نفر است اما تنها 120 نفر اجازه حضور پیدا خواهند کرد، باقی افراد می توانند با استفاده از اپلیکیشن یا سایت نمایشگاه به شکل غیرحضوری در این رویدادها شرکت کنند و از سخنرانان سوال بپرسند.

دبیر اجرایی نهمین نمایشگاه اینوتکس می گوید؛ بخش جانبی نمایشگاه شامل شبکه سازی و رویدادهایی است که در خلال نمایشگاه برگزار می شود. در نمایشگاه مجازی این بخش با استفاده از فناوری های روز در بستر مجازی پیاده سازی شده است. در نمایشگاه فیزیکی باید از غرفه ها بازدید کنید تا متوجه شوید هر کدام در چه حوزه ای فعالیت می کنند، در نمایشگاه مجازی کاربر ابتدا علاقه مندی های خود را تعیین می کند و سپس شرکت ها و استارت آپ های فعال در آن حوزه ها به وی معرفی می شوند و کاربر می تواند با مسئول غرفه مجازی چت کند.

با این حال نمایشگاه فیزیکی مزایای خاصی دارد که نمایشگاه مجازی قادر به برآورده کردن آن نیست، ارتباط مجازی نمی تواند جایگزین حضور در برنامه ها و دیدوبازدیدهای فیزیکی را بگیرد. دبیرخانه نمایشگاه اینوتکس در تلاش است تا تمامی امکانات ممکن را در بستر فضای مجازی ایجاد و پیاده سازی کند.

حضور بیشتر خارجی ها در نمایشگاه اینوتکس 2020

ثبت نام نمایشگاه اینوتکس 2020 از بهمن سال گذشته، قبل از شیوع کرونا در کشور، آغاز شد و تعداد قابل توجهی از شرکت ها و استارت آپ ها در آن ثبت نام کردند. با شیوع کرونا این سوال پیش آمد که چه اتفاقی برای نمایشگاه می افتد، بحث برگزاری نمایشگاه به شکل مجازی پاسخی برای آسوده کردن خیال شرکت ها، استارت آپ ها و مخاطبان این نمایشگاه بود. بسکمک از افراد جامعه دانشی از نمایشگاه مجازی و کاربرد آن ندارند و فرهنگ سازی این موضوع برای نخستین بار در کشور انجام می شود.

پتک کرونا بر سر نمایشگاه های فناوری کشور/ ویروسی که به جان برگزاری نمایشگاه ها افتاد

در سال های گذشته به دلیل تحریم های بین المللی بسکمک از مهمانان و شرکت های خارجی قادر به حضور در نمایشگاه اینوتکس نبودند، حال با توجه به این که نمایشگاه به شکل مجازی برگزار می شود، سخنرانان، بازدیدکنندگان و شرکت های خارجی می توانند به راحتی در آن شرکت کنند و با محصولات و شرکت های ایرانی آشنا شوند. این امر یکی از مزایای نمایشگاه مجازی نسبت به نمایشگاه فیزیکی است.

فرهنگ سازی به لطف کرونا

شیوع ویروس کرونا باعث شد که جامعه به طور ناخودآگاه و با سرعت بیشتری به سوی فضای مجازی حرکت کند، برای مثال جلسات مجازی جایگزین جلسات حضوری شد و بسکمک از شرکت ها فعالیت شان را به شکل دورکاری ادامه دادند. انتقال به فضای مجازی با شیوع کرونا فرهنگ سازی شد و برگزاری نمایشگاه به شکل مجازی نیز ادامه همین فرایند است. بنابراین اگر اطلاع رسانی در این خصوص به درستی انجام شود و مردم با مزایای نمایشگاه مجازی آشنا شوند، مخاطبان بیشتری از آن استقبال خواهند کرد.

به گفته عباسی فشمی؛ باتوجه به این که بیشتر رویدادهای علم و فناوری کشور کنسل شده، پیش بینی می شود استقبال خوبی از نمایشگاه اینوتکس 2020 شود. این نمایشگاه فرصتی برای کسب وکارهای نوپا ایجاد می کند تا برندسازی، جذب سرمایه و معرفی خود را دوباره از سر بگیرند. از سوی دیگر سخنرانان و شرکت های خارجی بیشتری در نمایشگاه مجازی شرکت می کنند و امکان برقراری روابط بین الملل آسان تر می شود.

نمایشگاه مجازی در سال های آینده نیز برگزار می شود

دبیر اجرایی نهمین نمایشگاه اینوتکس می گوید؛ نمایشگاه مجازی امکانات ویژه ای برای شرکت ها و استارت آپ ها فراهم می کند و به نوعی مکمل نمایشگاه فیزیکی است. از سال آینده حتی در صورت رفع کرونا نیز نمایشگاه مجازی در کنار نمایشگاه فیزیکی برگزار خواهد شد. برگزاری همزمان نمایشگاه مجازی و فیزیکی می تواند به برندسازی، جذب سرمایه و معرفی شرکت ها و استارت آپ ها کمک کنند.

نمایشگاه اینوتکس 2020 برای نخستین بار به شکل مجازی برگزار می شود و شاید دچار اشتباهات و مشکلاتی شود. با این حال نکته مهم این است که از تجربیات این نمایشگاه مجازی درس گرفته شود تا نمایشگاه های مجازی بعدی بهتر برگزار شوند. باتوجه به پیش بینی های متخصصان مبنی بر این که کرونا در آینده نزدیک از بین نخواهد رفت و این نکته که تا به امروز دارو یا واکسن برای درمان و پیشگیری بیماری ناشی از کووید-19 کشف نشده، به نظر می رسد برخی از وجوه زندگی بشر برای همیشه تغییر خواهند کرد. بنابراین بهترین کار این است که از تجربه برگزاری نمایشگاه مجازی حدبیشتر استفاده را ببریم تا خود را با شرایط فعلی وفق داده و برای مقابله با بحران ها آینده نیز آماده باشیم.

4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "فرصتی برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی، اینوتکس 2020 ، فصل برندسازی کسب وکارهای نوپاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصتی برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی، اینوتکس 2020 ، فصل برندسازی کسب وکارهای نوپاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید