فاصله ما تا ستارگان چگونه اندازه گیری می شود؟

به گزارش کلاه عطا، خبرنگاران/خراسان رضوی آیا هنگامی که در شبی تاریک به آسمانی پُرستاره نگاه می کنید از خود پرسیده اید که فاصله ما تا ستارگان چگونه اندازه گیری می شود؟

فاصله ما تا ستارگان چگونه اندازه گیری می شود؟

به گزارش کلاه عطا، بیش تر ستارگان بسیار بزرگند، اما با این حال به نظر می رسد که نقاط روشنی بیش نیستند. علت آن است که ستارگان در مسافت های بسیار دوری از کره زمین قرار گرفته اند. با آن که ما می توانیم فاصله خودمان تا ستارگان را اندازه بگیریم، قادر نیستیم عظمت این مسافات را در تخیل خویش مجسم کنیم.

فاصله ستارگان از ما به قدری زیاد است که مسافت بین کره زمین تا آن ها را بر حسب سال نوری اندازه گیری می کنند، نه بر حسب کیلومتر یا مایل. یک سال نوری به مسافتی گفته می شود که نور در یک سال می پیماید و آن برابر 9 میلیون و 461 هزار کیلومتر است.

نزدیک ترین ستاره ای که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است فقط چهار سال نوری از زمین فاصله دارد. نام این ستاره آلفا قنطورس یا رجل قنطورس است. اگر فاصله خورشید - که جزء ستارگان است- از زمین با فاصله رجل قنطورس برابر بود، خورشید نیز همچون یک نقطه نورانی به نظر می رسید.

از گذشته تا حال از روش های گوناگونی برای محاسبه فاصله ما تا ستارگان استفاده شده است. در این جا به صورت مختصر به یکی از روش های محاسبه تقریبی فاصله زمین تا ستارگان توسط ستاره شناسان اشاره می کنیم. در این روش هر ستاره را از دو نقطه بسیار دور مشاهده می کنند. برای نمونه ممکن است ستاره ای را از دو نقطه متضاد در دو سوی کره زمین -تهران و نیویورک- مشاهده کنند. یا حتی ممکن است مشاهداتشان را به فاصله 6 ماه انجام دهند، زیرا در این فاصله زمانی کره زمین به نقطه متضاد نقطه اولیه اش در مدار خورشید می رسد.

در ضمنً این مشاهدات به نظر می رسد که ستاره مزبور تغییر موضع داده است. این تغییر موضع نسبی را اختلاف منظر می نامند. ستاره شناس با اندازه گیری اختلاف منظر یک ستاره می تواند مسافت آن را تا کره زمین تخمین بزند.

به علت دوری مسافت ستارگان تا زمین برای مشاهده و مطالعه آن ها باید از تلسکوپ استفاده شود. دانشمندان تاکنون با استفاده از تلسکوپ صدها میلیون ستاره را مشاهده کرده اند و عکس های بسیاری از آن ها گرفته اند.

دورترین اشیایی که با تلسکوپ مشاهده می شوند هزاران میلیون سال نوری با زمین فاصله دارند.

منبع:

مجموعه کتاب های باز هم بهمن بگو چرا اثر آرکدی لئوکوم، ترجمه دکتر سید محمد هاشمی.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فاصله ما تا ستارگان چگونه اندازه گیری می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله ما تا ستارگان چگونه اندازه گیری می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید