روباتی که اشیای ظریف و شکننده را حمل می نماید

به گزارش کلاه عطا، محققان دانشگاه میشیگان از فراوری روبات پیشرفته ای خبر داده اند که مجهز به یک دست است و می تواند امور خاصی مانند بلند کردن و انتقال اشیای حساس و شکننده مانند میوه و تخم مرغ را انجام دهد.

روباتی که اشیای ظریف و شکننده را حمل می نماید

دست های روباتیک معمولاً قوی و ضمخت هستند و نمی توان از آنها برای حمل و نقل اشیا و ابزار حساس و ظریف استفاده کرد. اما دانشمندان توانسته اند دست روباتیکی برای برداشتن و جابجایی اشیای شنماینده وظریف مانند تخم مرغ، گوجه فرنگی، لیوان، بطری و غیره ابداع نمایند.

دست این روبات موسوم به FHPA دارای چهار انگشت و یک انگشت شست در جهت مخالف است که همکاری و هماهنگی آنها با یکدیگر برای لمس و جابجایی اشیا در حد بالایی است. پمپاژ جریان هوا به وسیله لوله های متصل به دست این روبات به صورت حساب شده باعث باز و بسته شدن تدریجی انگشت ها و تنظیم فشار وارده به اشیای در حال حمل می گردد. پس از انتقال هر شیء به مقصد فشار هوا کمتر شده و به تدریج کاهش می یابد تا شیء در محل مد نظر قرار گیرد.

این روبات بعد از تکمیل و آنالیز های نهایی برای اقداماتی همچون بسته بندی انواع میوه، انجام خدمات پزشکی و حتی یاری به انجام اعمال جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "روباتی که اشیای ظریف و شکننده را حمل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی که اشیای ظریف و شکننده را حمل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید