فراوری رنگ های نانویی بدنه هواپیما با کیفیت پوشش دهی بالا

به گزارش کلاه عطا، استفاده از رنگ و رزین و انواع پوشش­ها در صنایع و قطعات مختلف با اهداف مشخصی مانند زیبایی، مقاومت به سایش و خوردگی یا افزایش خواص نوری و هدایتی و موارد دیگر، حائز اهمیت است. یکی از کاربردهای مهم انواع رنگ و رزین، پوشش­ دهی بدنه، تاسیسات و کابین هواپیماها است.

فراوری رنگ های نانویی بدنه هواپیما با کیفیت پوشش دهی بالا

خواصی همچون مقاومت شیمیایی مناسب، عدم شره شدن، استحکام کافی و مقاومت در برابر شوک­های حرارتی و اشعه فرابنفش از جمله خواص مورد احتیاج رنگ­های مورد استفاده در پوشش­ دهی بدنه هواپیما است.

به همین دلیل یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری رنگ های بدنه هواپیما با خواص مختلفی شده است.

نوبخت قره داغی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراوری کننده رنگ و رزین در نشستی خبری گفت: در این شرکت که از سال 68 ایجاد شده پیروز شدیم رنگ های صنایع فولاد، رنگ های صنعتی، رنگ های ساختمانی و... را به فراوری و به دست مشتری برسانیم.

وی با بیان اینکه ما به تازگی پیروز شدیم رنگ بدنه هواپیما را با تایید ستاد توسعه فناوری نانو فراوری کنیم، گفت: این رنگی که فراوری شده مورد تایید سازمان هواپیمای کشوری نیز هست.

قره داغی با تاکید بر اینکه ما توانایی فراوری رنگ های بدنه همه هواپیما های کشور را داریم، خاطر نشان کرد: اما این موضوع بستگی به استقبال صنایع هواپیمایی و شرکتهای این حوزه دارد؛ با این حال توانسته ایم 10 درصد رنگ صنعت هوایی را تامین کنیم.

وی ادامه داد: فراوری رنگ های بدنه هواپیما در این شرکت ارزان تر از نمونه های خارجی است و طبق براوردهایی که شده رنگ بدنه هواپیمای ایرانی تقریبا قیمتی برابر با یک، پنجم نمونه های خارجی دارد و این می تواند صرفه جویی ارزی زیادی را به ارمغان بیاورد.

مدیر این شرکت دانش بنیان مطرح کرد: تا به امروز به 30 ایرلاین رنگ بدنه هواپیما فروخته ایم.

وی خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم فروش این رنگ های بدنه را در کشور به خوبی داشته باشیم قادر هستیم این رنگ ها را به کشورهای همسایه صادر کنیم؛ عمان، عراق، سوریه، تاجیکستان می توانند مخاطب ما باشند.

خاصیت ضد شرگی و یووی از ویژگی های رنگ بدنه هواپیما

گلاره دائمی مسئول تحقیق و توسعه این شرکت دانش بنیان نیز در ادامه خاطر نشان کرد: در این شرکت تاییدیه رنگ بدنه برای هواپیمای فوکر و یکی از هواپیماها را اخذ نموده ایم.

دائمی با بیان اینکه این رنگ ها سه تا پنج سال گارانتی دارند، مطرح کرد: مقاوم به تنش های دمایی، مقاوم به روغن، ضد شرگی مقاوم به اشعه یو.وی و ماندگاری بالا تا هزار ساعت از جمله ویژگی های رنگ بدنه هواپیمای فراوریی در این شرکت است.

وی تاکید نمود: با ذرات نانو توانستیم ضد شرگی را بهبود بخشیم و رئولوژی رنگ(خاصیت ویسکوزیته رنگ برای پاشش بهتر) را کنترل کنیم. امروزه، استفاده از نانوذرات به منظور بهبود ویسکوزیته و عدم شره شدن رنگ اعمالی بر روی بدنه، راهکاری مهم در افزایش کیفیت پوشش ­دهی هواپیماست.

مسئول تحقیق و توسعه این شرکت گفت: رنگ استفاده شده در بدنه هواپیما باید قابلیت کافی برای مقاومت در برابر عوامل شیمیایی مانند روغن هیدرولیک (اسکایدرول) استفاده شده در بخش­های مختلف هواپیما مانند قطعات موتور را نیز فراهم کند. چرا که در صورت نشتی این روغن و تماس به بدنه هواپیما و انحلال رنگ بدنه، مشکلاتی در عملکرد هواپیما ایجاد می گردد.

به گزارش کلاه عطا، جمعی از کلاه عطا از این کارخانه فراوری رنگ ورزین بازدید کردند. این شرکت برای فراوری رنگ بدنه هواپیما گواهینامه نانومقیاس دریافت نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری رنگ های نانویی بدنه هواپیما با کیفیت پوشش دهی بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری رنگ های نانویی بدنه هواپیما با کیفیت پوشش دهی بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید