با ایروبیک به جنگ زوال عقل بروید

به گزارش کلاه عطا، پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی(UT Southwestern) در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند، انجام ورزش هوازی ایروبیک می تواند باعث بهبود حافظه در افراد در معرض ابتلا به زوال عقل گردد.

با ایروبیک به جنگ زوال عقل بروید

به گزارش کلاه عطا و به نقل از گیزمگ، نتایج یک کارآزمایی یک ساله که توسط محققان آمریکایی صورت گرفته است، نشان داده که ورزش هوازی ایروبیک می تواند باعث بهبود حافظه در افراد مسن که دارای اختلال شناختی خفیف هستند، بگردد. این یافته ها نشان می دهد که هرگز برای ورزش کردن دیر نیست زیرا انجام فعالیت های هوازی ایروبیک باعث افزایش جریان خون در مناطقی از مغز که با حافظه ارتباط دارند، می گردد.

بینو توماس(Binu Thomas) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما طی این مطالعه نشان داده ایم که حتی هنگامی که افراد در معرض از دست دادن حافظه خود هستند نیز می توانند با افزودن ورزش به برنامه زندگی خود و انجام ورزش هوازی ایروبیک از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایند.

طی این مطالعه ما تغییرات طولانی مدت در جریان خون مغزی ناشی از انجام ورزش هوازی ایروبیک در افراد دارای اختلال خفیف شناختی مرتبط با سن را مشاهده کردیم. میانگین سنی هر 30 نفر از شرکت نمایندگان 66 سال بود و هیچ کدام از آنها به طور منظم ورزش نمی کردند و دارای علائم اختلال حافظه بودند. محققان آنها را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه وظیفه داشتند چندین جلسه ورزش هوازی ایروبیک را در هفته به مدت 12 ماه انجام دهند، در حالی که گروه دیگر می بایست جلساتی برای انجام تمارین کششی و تعادلی را برای تقویت اندام فوقانی و تحتانی بدن برای پایین نگه داشتن ضربان قلب انجام می دادند. در آغاز و خاتمه مطالعه، اسکن های ام.آر.آی برای مشاهده و اندازه گیری جریان خون مغزی همه شرکت نمایندگان گرفته شد.

پس از 12 ماه، محققان در گروه اول که ورزش هوازی ایروبیک انجام می دادند متوجه افزایش جریان خون مغزی در قشر کمربندی قدامی(anterior cingulate cortex) و قشر مجاور جلوی مغز نسبت به گروه دوم که تمارین کششی انجام می دادند، شدند. آزمایشات همچنین نشان داد که حافظه افراد مبتلا به اختلال مذکور در گروه نخست که ورزش ایروبیک انجام می دادند در مقایسه با گروه دوم 47 درصد بهبود یافته است.

محققان اظهار کردند، ارتباط مستقیمی بین بهبود در نمرات آزمون حافظه و افزایش جریان خون به این مناطق مهم مغزی وجود داشت.

توماس در ادامه گفت: جریان خون مغزی بخشی از این معما است و ما همچنان در حال جمع آوری اطلاعات درباره آن هستیم. ما اطلاعات کافی را دیده ایم که آغاز یک برنامه تناسب اندام می تواند مزایای مادام العمر برای مغز و همچنین قلب ما داشته باشد. به نظر می رسد ورزش هوازی ایروبیک بیشترین تاثیر را در جلوگیری از ابتلای افراد مسنی که دارای اختلال شناختی خفیف هستند و در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند، دارد.

توماس در خاتمه گفت: شاید ما روزی بتوانیم دارویی یا روشی را ایجاد کنیم که با خیال راحت جریان خون در این مناطق از مغز را مورد هدف قرار دهد.

یافته های این مطالعه در مجله Alzheimers Disease منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "با ایروبیک به جنگ زوال عقل بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با ایروبیک به جنگ زوال عقل بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید