امارات و عربستان بر سر ثروت شبوه یمن با هم نزاع دارند

به گزارش کلاه عطا، یکی از مقامات جنبش مقاومت جنوب یمن گفت، استان شبوه این کشور که اصلا در کنترل نیروهای صنعاء نیست، به دلیل ثروت هنگفت آن به میدان درگیری میان عربستان و امارات مبدل شده است.

امارات و عربستان بر سر ثروت شبوه یمن با هم نزاع دارند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل کلاه عطا، عادل الحسنی یکی از مقامات جنبش مقاومت جنوب یمن گفت که هیچ دلیلی برای حضور نیروهای اماراتی در استان شبوه نیست بخصوص که اصلا نیروهای حوثی در آنجا نیستند.

الحسنی در گفت وگو با شبکه الجزیره توضیح داد: شبه نظامیان وابسته به امارات عمدا دو هدف را در شبوه دنبال می نمایند: نخست اینکه ارتش یمن (تشکیلات نظامی متعلق به دولت منصور هادی) را تحریک نمایند و دوم اینکه بین قبایل فتنه انگیزی نمایند، اما قبایل شبوه فریب نخورده و در کنار ارتش ایستاده اند.

به گفته منابع یمنی یک افسر و دو سرباز نیروهای منصور هادی در کمین شبه نظامیان مورد حمایت امارات در استان شبوه کشته شدند.

الحسنی به اهمیت استان شبوه اشاره نمود و گفت: از آنجایی که شبوه منطقه ای نفت خیز با ثروت هنگفتی است، امارات و عربستان بر سر آن با هم رقابت دارند. اصلا چه دلیلی دارد که نیروهای اماراتی در مناطقی هستند که در اختیار نیروهای الحوثی نیست مثل مناطق شبوه و این قضیه درباره بعضی از دیگر استان ها هم صدق می نماید.

این مسئول مقاومت جنوب یمن تاکید نمود: شبوه و امثال آن مناطق درگیری نیستند. آنجا مناطق نفوذ، سرمایه گذاری و نفت هستند.

استاندار شبوه یمن هم درباره توطئه تازه امارات برای هدف دریافت نیروهای ارتش وابسته به دولت مستعفی یمن و امنیت آنها هشدار داد.

طالب محمد صالح بن عدیو استاندار شبوه یمن با اشاره به فرود آمدن یک بالگرد اماراتی نزدیک پادگان نیروهای وابسته به منصور هادی از وی خواست تا جلوی تحرکات نیروهای اماراتی در این استان را بگیرد.

نیروهای وابسته به دولت مستعفی عبدربه منصورهادی مناطق زیادی از استان شبوه را تحت کنترل خود دارند، اما نیروهای اماراتی هنوز در بعضی مناطق حیاتی این استان مانند اردوگاه العلم و تاسیسات گازی منطقه بلحاف مستقر هستند.

درگیری ها میان نیرو های دولت فراری یمن و شورای انتقالی جنوب در مناطق مختلف جنوب یمن که از یک ماه پیش به دنبال توافق ریاض فروکش نموده بود دوباره از سر گرفته شده است.

دو هفته پیش در راستای توافق ریاض بیش از 40 خودروی نظامی عربستان به همراه تجهیزات مختلف وارد شهر عتق، مرکز استان شبوه شد. این نیروها به استان ابین و عدن نیز منتقل می شوند تا به نیروهای گارد ریاست جمهوری منصور هادی بپیوندند.

عربستان کوشش می نماید به منصور هادی و دولت وی و شورای انتقالی نقشی صوری در مدیریت استان های عدن، أبین، شبوه، الضالع و لحج بدهد.

نیروهای عربستانی قبل از آن هم وارد شهر عدن شده بودند. این نیروها در پایگاه هایی استراتژیک نظیر فرودگاه، بندر عدن و کاخ ریاست جمهوری المعاشیق مستقر شدند.

در حالی که ریاض مدعی کوشش برای بازگرداندن منصور هادی عبد ربه رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت است، امارات از نظامیان شورای انتقالی جنوب که سودای جدایی طلبی در سر دارد، حمایت می نماید.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "امارات و عربستان بر سر ثروت شبوه یمن با هم نزاع دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات و عربستان بر سر ثروت شبوه یمن با هم نزاع دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید