از جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند تا افشاگری جان بولتون

به گزارش کلاه عطا حالا که بیش از نصف سال پرهیاهوی 2020 را پشت سر گذاشته ایم، وقت مناسبی است تا آثار پرفروش دنیا کتاب در این برهه زمانی را آنالیز کنیم.

از جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند تا افشاگری جان بولتون

اگر چه در این سال پر فراز و نشیب شاهد رویدادهایی بودیم که دست کمی از رمان های پرهیجان نداشتند، اما با این وجود هنوز هم مردم مشتاق خواندن داستان هستند. فروش بالای کتاب جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند شاهدی بر این مدعا است.

پرفروش ترین کتاب نیمه نخست سال

کتاب جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند در نیمه نخست سال 2020 پرفروش ترین اثر بود و بیش از 700 هزار نسخه اش فروخته شد. در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال 2019 فروش جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند کمتر شده است که می تواند نشانی از تاثیر همه گیری کرونا بر بازار کتاب باشد.

دیلیا اونز نویسنده کتاب تا پیش از نوشتن کتاب جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند داستان سرای شناخته شده ای نبود. همین ویژگی فروش بالای کتابش را جذاب تر هم می نماید، چرا که معمولا نویسندگان یا چهره های شناخته شده به چنین ارقامی در فروش دست پیدا می نماید. به این ترتیب با هر معیاری فروش کتاب نخست دیلیا اونز چشمگیر است.

این رمان که بر اساس گزارش پابلیشرزویکلی، در سال 2019 بیش از یک میلیون و 800 هزار نسخه فروش داشت، در ایران نیز به فارسی با ترجمه محمدامین جندقیان روانه بازار کتاب شده است.

غیرداستانی ها بیشتر است

در میان 10 کتاب پرفروش شش ماه نخست سال 2020، چهار اثر داستانی و شش اثر غیرداستانی به چشم می خورد. رده های دوم تا پنجم این فهرست را نیز کتاب های غیرداستانی اشغال نموده اند و در میان آن ها فقط یک کتاب با موضوع سیاسی وجود دارد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ چندی پیش کتاب اتاقی که در آن روی داد / اتاق اتفاق را به بازار کتاب عرضه کرد. بولتون در این کتاب همانطور که از نامش برمی آید درباره اتفاقات پشت پرده ای که منجر به تصمیمات دولت ترامپ شد، افشاگری نموده است.

کتاب جان بولتون سومین کتاب پرفروش نیمه نخست سال 2020 است. این کتاب فروشی بالاتر از نیم میلیون نسخه داشت که البته در مقایسه با کتاب افشاگرانه برادرزاده ترامپ رقمی اندک است. کتاب برادرزاده ترامپ چون در نیمه دوم سال 2020 منتشر شده، در این گزارش نیامده است.

در این باره بیشتر بخوانید:

افشاگری برادرزاده ترامپ غوغا به پا کرد

وقتی با خاطره گفتن، هم می توان جنجال به پا کرد و هم پولدار شد

در فهرست پرفروش ها بالاتر از کتاب بولتون یک اثر درباره سبک زندگی جا خوش نموده است. دومین کتاب از مجموعه میز ماگنولیا با عنوان رسپی هایی برای دورهمی دومین کتاب پرفروش نیمه نخست سال 2020 است.

کتاب خاطرات گلینون دویل با عنوان رام نشده دیگر اثر غیرداستانی فهرست پرفروش ها است که صندلی چهارم را به خودش اختصاص داده است. کتاب او هم مثل دو کتاب قبلی بیشتر از نیم میلیون نسخه فروش داشت.

مبارزه علیه نژادپرستی و کتاب هایی که پرفروش شدند

در چند ماه گذشته موضوع مبارزه با نژادپرستی در کشورهای غربی داغ داغ است. در این میان کتاب هایی که به این موضوع پرداخته اند، پرفروش می شوند. کتاب شنمایندگی سفید: چرا برای سفیدپوستان سخت است که درباره نژادپرستی صحبت نمایند؟ نوشته رابین دی آنجلو که سال 2018 به بازار کتاب آمد از این دست کتاب ها است که در 6 ماه نخست سال بیش از 400 هزار نسخه فروش داشت و از جمله 10 اثر پرفروش دنیای کتاب بود.

جنبش های ضدنژادپرستی اخیر، پس از کشته شدن جرج فلوید به دست پلیس آمریکا و انتشار فیلم این عمل در شبکه های اجتماعی شروع شد و خیلی زود دامنه آن به دیگر کشورها گسترده شد.

کتاب دیگری که از این رویداد سود برد، چگونه یک آنارشیست باشیم نوشته ایبرام ایکس کندی بود. کتاب کندی هم که نژادپرستی را دستمایه قرار داده است، در میان 10 اثر پرفروش شش ماه اول 2020 جای دارد. فروش کتاب چگونه یک آنارشیست باشیم بیش از 350 هزار نسخه فروش داشت.

تلویزیون در خدمت کتابخوانی

آتش های کوچک در همه جا عنوان سریالی است که شبکه هولو با بازی ریس ویترسپون و کری واشنگتن روانه بازار نموده است. این کتاب اقتباسی تلویزیونی از رمانی به همین نام نوشته سلست انجی است.

کتاب آتش های کوچک در همه جا سال 2017 منتشر شد و حالا به لطف سریالی که از روی آن ساخته شده است، ششمین کتاب پرفروش نیمه نخست سال 2020 تبدیل شده است. تا اینجای کار بیش از 440 هزار نسخه از این کتاب فروش رفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "از جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند تا افشاگری جان بولتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند تا افشاگری جان بولتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید