ادامه خیزش مردمی در آمریکا و انتقاد ترامپ از برخورد ضعیف فرمانداران

به گزارش کلاه عطا، در حالی که اعتراضات مردمی در آمریکا طی روزهای گذشته شدت گرفته و برخورد خشونت آمیز پلیس با معترضان همچنان ادامه دارد، رییس جمهوری این کشور از برخورد و عملکرد ضعیف فرمانداران ایالتی انتقاد کرد.

ادامه خیزش مردمی در آمریکا و انتقاد ترامپ از برخورد ضعیف فرمانداران

به گزارش کلاه عطا، رسانه های آمریکا وسعت و شدت ناآرامی های چند روز گذشته در این کشور را در طول چند دهه اخیر بی سابقه قلمداد نموده اند. روز دوشنبه ناآرامی ها در برخی شهرها و ایالات ادامه یافت و مقررات منع آمد و شد شبانه نیز در برخی شهرها تمدید شده است.

خیزش مردمی در ایالات متحده از دوشنبه گذشته و پس از آن شروع شد که ویدئوی برخورد وحشیانه مأموران پلیس با یک سیاه پوست به نام جورج فلوید در مینیاپولیس، عظیم ترین شهر ایالت مینه سوتا، منتشر شد.

دریک شاوین، مأمور پلیسی که با گذاشتن زانویش روی گردن جورج فلوید باعث مرگ او شد، قرار بود عصر دوشنبه به وقت محلی به دادگاه منتقل گردد تا به دلیل قتل درجه سه تفهیم اتهام گردد ولی جلسه دادگاه تا هشتم ژوئن به تعویق افتاد.

آسوشیتدپرس و شماری دیگر از رسانه های آمریکایی گزارش دادند که دونالد ترامپ در تماسی با فرمانداران ایالت ها، از عملکرد ضعیف آنها انتقاد نموده و خواهان برخورد شدید با معترضان شده است.

کاخ سفید درباره این خبر اظهارنظر ننموده اما رسانه ها گزارش داده اند، صدای ضبط شده این جلسه به دست آنها رسیده است.

ترامپ در ویدئوکنفرانسی خطاب به فرمانداران آمریکا می گوید: باید شدیدتر برخورد کنید. بیشتر شما ضعیف هستید.

او خواهان به کارگیری نیروهای گارد ملی برای مقابله با اعتراضات شد و گفت: اگر عده ای را ردیابی و پیگیری کنید و 10 سال بفرستیدشان زندان، دیگر چنین اتفاقاتی نمی افتد.

ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا که در این جلسه در فضای مجازی حضور داشت، نیز گفت که از نیروهای مشترک ضدتروریستی برای ردیابی و پیگرد تحریک نمایندگان استفاده خواهد شد.

در روزهای اخیر شماری از فرمانداران و همچنین سیاستمداران آمریکا از اظهارات دونالد ترامپ درباره اعتراضات انتقاد نموده بودند.

شرایط در مینه سوتا

اعتراضات از دو شهر ایالت مینه سوتا، یعنی مینیاپولیس و سنت پل، شروع شد و به دیگر شهرها و ایالت ها گسترش یافت. با این حال فرماندار مینه سوتا به تازگی از نشانه های مثبت در بازگشت نظم سخن گفت.

تیم والز در نشستی خبری با اشاره به این که نمی خواهد بگوید تمام شده است، گفت: می خواهم بگویم ما اهالی مینه سوتا بار دیگر به دامان ارزش هایی برگشتیم که برایمان مهم است.

فرماندار مینه سوتا با تأکید بر این که جهت اعتراضات تغییر نموده و خیابان ها شاهد دومین شب امنیت و نظم بودند، گفت که بین معترضان و کسانی که مصمم به ویرانی بودند تمایزی آشکار وجود داشت.

او همچنین از ترخیص شماری از نیروهای گارد ملی اطلاع داد و اعلام نمود که مراسم خاکسپاری جورج فلوید روز پنج شنبه برگزار خواهد شد.

مقررات منع آمد و شد

در حال حاضر حدود 40 شهر آمریکا مقررات منع آمدوشد شبانه وضع نموده اند که شهرهای شیکاگو، لس آنجلس، فیلادلفیا و واشینگتن نیز در بین آنهاست.

طی یک هفته گذشته در کنار اعتراضات علیه نژادپرستی که با شعارهایی از جمله نمی توانم نفس بکشم و ویروس اصلی نژادپرستی است، خشونت هایی نیز روی داده است.

رئیس جمهوری آمریکا و برخی دیگر، این خشونت ها را به تندروهای چپ گرا موسوم به آنتی فا نسبت می دهند و عده ای نیز از دخیل بودن نژادپرست های معتقد به فزونی سفیدپوستان سخن گفته اند.

در مینیاپولیس یک راننده کامیون که به سوی جمعیت معترضان رانده بود، بازداشت شد اما به کسی آسیبی نرسید. در ایالت تِنِسی نیز جوان 25 ساله ای که قسمتی از ساختمان تاریخی دادگاه شهر نَشویل را به آتش کشیده بود، بازداشت شد.

در یکی از شهرهای فلوریدا نیز اعلام شد، مأمور پلیسی که یک زن سیاه پوست را هُل داده بود، از کار تعلیق شده است. بر اساس ویدئویی که روز یک شنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شد، این پلیس زنی از میان معترضان را که زانو زده بود، به روی زمین هُل می دهد اما اقدام او بلافاصله با واکنش خشمگین یک پلیس دیگر روبه رو می گردد.

ترامپ دوشنبه در جلسه ویدیویی با فرمانداران نحوه برخورد فرمانداران و شهرداران با تظاهرنمایندگان را زیرسوال برد و از آنها خواست با به کارگیری گارد ملی با قاطعیت بیشتری برخورد نمایند.

روز خوبی برای کشورمان نیست

در همین حال، ترامپ خطاب به فرمانداران ایالتی گفت: شما اشتباه می کنید و خود را مانند احمق ها نشان می دهید... روز خوبی برای کشورمان نیست.

ترامپ گروه های افراطی چپ گرا و آنارشیست ها را مسبب ناآرامی ها عنوان نموده و از قرار دریافت گروه آنتی فا در فهرست سازمان های تروریستی اطلاع داده است.

ترامپ در سخنانش به فرمانداران هشدار داد که ناآرامی های اخیر به صندلی بین المللی آمریکا آسیب زده است.

او از فرمانداران خواست زمینه تصویب قوانینی را فراهم نمایند که آتش زدن پرچم آمریکا را ممنوع کند.

طبق نظر دیوان عالی آمریکا، آتش زدن پرچم ایالات متحده، نوعی آزادی بیان است و افرادی که این کار را انجام می دهند، مجرم نیستند.

ترامپ همچنین از تشدید حضور نیروهای انتظامی در واشنگتن اطلاع داد و گفت: هزاران نیروی جدید را به کار می گیریم ... محکم برخورد خواهیم کرد.

به گزارش بی بی سی، پایتخت آمریکا یک شنبه شب به صحنه درگیری پلیس با گروهی از تظاهرنمایندگان در نزدیکی کاخ سفید تبدیل شد. پلیس برای متفرق کردن تظاهرنمایندگان از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کرد و برخی از معترضان در پاسخ چند خودرو و ساختمان از جمله کلیسای تاریخی نزدیک کاخ سفید را به آتش کشیدند.

ماریل باوزر، شهردار واشنگتن دوشنبه از تشدید قوانین منع تردد شبانه در پایتخت آمریکا اطلاع داده است. این قوانین در روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت 7 بعد از ظهر تا 6 بامداد به اجرا گذاشته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ادامه خیزش مردمی در آمریکا و انتقاد ترامپ از برخورد ضعیف فرمانداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه خیزش مردمی در آمریکا و انتقاد ترامپ از برخورد ضعیف فرمانداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید