ابهامات و ایرادات مهم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت

به گزارش کلاه عطا، در ابلاغیه رهبرانقلاب نیز بر موضوع تسهیل ورود شرکت های سرمایه پذیر استانی به بورس تاکید شده که این موضوع نشان دهنده اهمیت شرکت های استانی در ورود سهام عدالت به بورس است.

ابهامات و ایرادات مهم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت

به گزارش گروه مالی خبرگزاری کلاه عطا، سازمان خصوصی سازی پس از ابلاغیه رهبرانقلاب دو روش مستقیم و غیرمستقیم را به عنوان شیوه های آزادسازی سهام عدالت معرفی کرد. سهام مردم در روش غیر مستقیم با واسطه شرکت های استانی در معاملات بورس وارد می شود و طبق اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی و بورس، شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرفته می شوند. سهامداران نیز می توانند به وسیله شرکت های استانی اقدام به خرید و فروش سهام می نمایند.

در ابلاغیه رهبرانقلاب نیز بر موضوع تسهیل ورود شرکت های سرمایه پذیر استانی به بورس تاکید شده که این موضوع نشان دهنده اهمیت شرکت های استانی در ورود سهام عدالت به بورس است.

از ابتدای راه اندازی شرکت های سرمایه پذیر استانی تا به امروز گزارشی از شرایط عملکرد شرکت های استانی منتشر نشده است. همین باعث شده تا عملکرد و رویه های غیرشفاف این شرکت ها، سوالات و ابهامات بسیاری حول نحوه مدیریت شرکت های استانی به وجود آورد. یکی از ابهامات مهم شرکت های استانی تسویه نشدن 50 درصد ارزش هر برگ سهام عدالت هر فرد در 10 سال بوده است. سوال اینجاست آیا در 10 سال تنها 500 هزار تومان سهام عدالت ارزش سهام هر افراد بازدهی این سهام بو ده است؟ که همین موجب شد تا بعضی از سهامداران 500 هزار تومان را برای جبران ما به تفاوت تا ارزش سهام یک میلیون تومان واریز نمایند.

نامشص بودن نهاد نظارتی و سازوکارهای نظارتی یکی از ابهامات مهم شرکت های سرمایه گذار استانی است که در این شرایط امکان هر گونه فساد را در آن ها فراهم می نماید.

با این حال همزمان با اعلام ثبت درخواست مردم مبنی بر انتخاب روش غیر مستقیم ضرورت دارد تا عملکرد این شرکت ها شفاف شود همچنین معین شود که سازوکارهای مشارکت مردم در این شرکت ها به چه شکلی است. علاوه بر این نحوه سوددهی و فروش سهام عدالت به وسیله شرکت های استانی معین شود تا شرایط سهام عدالت نزدیک به 36 میلیون نفر از مردم شفاف شود.

4141

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "ابهامات و ایرادات مهم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهامات و ایرادات مهم شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید